Read This Before You Buy a Meal Kit Subscription

[adrotate group=”1″] 

[adrotate group=”29″] 

[adrotate group=”30″] 

Global spending on meal kits has grown to over $1 billion dollars annually. More than 10 million families have bought subscriptions, and about 100 million more say they’re interested, according to industry statistics. While meal kits may save you time shopping and provide you with ingredients your supermarket doesn’t carry, there are some potential disadvantages. In addition to nutritional issues, the cost is high. Many plans charge about $70 a week for just a few meals. Get the most out of your meal kit subscription. Consider these tips, along with alternative ways to make healthy eating more convenient and delicious.

Read This Before You Buy a Meal Kit Subscription

[adrotate group=”1″] 

[adrotate group=”29″] 

[adrotate group=”30″] 

Published by kimcubittconsulting

I am a Certified Relationship and Career Coach, retired Public School Teacher and work as an Adjunct Communications College Professor.

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

%d bloggers like this: